Я не сплатив ЄП, що робити?

Не чекати повідомлення від податкової, а самостійно нарахувати та сплатити штрафні санкції.

Відповідно до чинного українського законодавства, всі фізособи-підприємці повинні сплачувати єдиний податок (ЄП) у встановлені терміни:
1. ФОП 1 та 2 групи— авансовим платежем не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця або авансовим платежем за весь звітний період (п. 295.1 ПКУ);
2. ФОП 3 групи – протягом 10 календарних днів після закінчення строку подання декларації (п. 295.3 ПКУ).

Штраф за несплату ЄП:

Для 1 та 2 груп єдинників встановлено штраф за несвоєчасну сплату авансових внесків ЄП, що дорівнює 50% відповідної податкової ставки.

Підприємці, які належать до 3 групи, сплачують ЄП протягом 10 днів після закінчення граничного терміну подання квартальної податкової декларації. У разі затримки сплати до них застосовуються штрафні санкції: якщо термін затримки менший за 30 днів — у розмірі 10% погашеної суми боргу, більше 30 днів — у розмірі 20%.

Крім цього, підприємцю, який прострочив сплату ЄП, належить сплатити пеню. Вона нараховується з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного терміну сплати ЄП.

Приклад розрахунку штрафу та пені:

Припустимо, що підприємець 3 групи заплатив ЄП у сумі 2 000 гривень, але на 20 днів пізніше за встановлений законом термін. У такому разі штраф розраховується дуже просто: суму заборгованості множимо на 10%, оскільки затримка склала менше 30 календарних днів, і отримуємо суму штрафу у розмірі 200 грн.

Нарахування пені здійснюється не тільки на суму податку, а й на суму штрафу, і закінчується у день погашення податкової заборгованості, її розраховуємо за такою формулою:

П = С х Кдз х 1,2 х Ос / Кд, де:
П – пеня
С – сума заборгованості у гривнях
Кдз – кількість днів затримки зі сплати ЄП
1,2 – коефіцієнт, що дозволяє розрахувати 120% річних
Ос – облікова ставка НБУ, яка діяла на день виникнення податкового боргу та на день його погашення
Кд – кількість днів у відповідному календарному році

Припустимо, що відповідна облікова ставка Нацбанку дорівнювала 20%, тоді розмір пені становитиме:

2000 * 20 * 1,2 * 0,2 / 365 = 26,52 гривен. Таким чином, ФОП потрібно сплатити штраф та пеню на загальну суму 226,52 гривень.

Для оперативного контролю за своєчасністю своїх платежів та станом взаєморозрахунків з бюджетом необхідно просто зареєструватися на офіційному сайті Державної фіскальної служби України та зайти до “електронного кабінету платника”

 

Якщо у Вас виникли труднощі з реєстрацією ФОП самостійно, то Ви завжди можете звернутися до нас.